Runy
RUNY A JEJICH PŮVOD
Runa je ve staré angličtině a příbuzných jazycích slovo, které znamená záhadu, tajemství, význam se dochoval až dodnes a znamená šeptání - round nebo rown.
Runy se ryly do dřeva, kosti, kovu, kamene. Runové abecedy jsou známy jako futhorky nebo futharky. Názvy jsou, podobně jako názvy ostatních abeced, vytvořeny z několika prvních písmen (latinské A,B,C,D, řecká alfabeta atd.) Runová abeceda je tedy nazvána podle zvukových podob prvních písmen F U, Th, A, R, K v pozdějších podobách F, U Th, O, R, K. Jako u každého písma prošla v průběhu staletí původní podoba nejrůznějšími změnami.
Proto se rozlišují tři hlavní varianty runové abecedy. Původní -nejstarší - podoba se odborně jmenuje germánský futhark prostý, skládá se z 24 symbolů, každý z nich má pojmenování. Asi okolo roku 800 po Kristu, se objevily další dvě varianty a to v anglosaské Anglii a ve vikingské Skandinávii. Anglosaské písmo zvyšuje počet znaků nejprve na 28 a pak na 33. Naopak ve vikingském písmu došlo k redukci na 16 symbolů. Vznik obou variant se přisuzuje vlivům změn v jednotlivých oblastech, existují však důkazy, že původní písmo o 24 znacích bylo pořád používáno k magickým účelům.
Čtvrtou variantou runové abecedy je tzv. armenské písmo vytvořené Guidem von Listem. Byl ve své době velmi populárním okultistou. Runy se mu prý zjevily potom, co na přechodnou dobu ztratil zrak po oční operaci. Právě armenské písmo
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je jisté, že vikingské runy měly pouze 16 písmen, případně z jakých pramenů jste tuto informaci čerpal. Snažím se toto téma zpracovávat již nějakou dobu a většinou se setkávám s Futharkem 24písmenném.
vikingské runy
(Inka, 1. 7. 2009 13:08)